פסטיבל דוקומנטרי בשפירא – 5 המלצות לצפייה

הקדמה קצרה על ״דוקומנטרי בשפירא״ אם לא הכרתם את זה עד כה – פסטיבל קולנוע דוקומנטרי המוקרן בכל יום רביעי בשעה 20:30 בחצר של "קפה שפירא" בשכונת שפירא, כבר למעלה מ-3 שנים. במסגרת המפגשים מתקיימת בכל הקרנה שיחה פתוחה בין הקהל ליוצרים ולגיבורי הסרטים, המאפשרת שאלות מהקהל והעמקה בתוכן המוקרן. מגפת הקורונה כופה עלינו להישאר בבית, אבל צוות הפסטיבל החליט שלא לשבור את המסורת ולהמשיך לקיים הקרנות אונליין.
נעם שליט, יוזמת ואוצרת "דוקומנטרי בשפירא", ממליצה לנו על 5 סרטים מתוך הפסטיבל:

פרק מ"מגש הכסף" ופאנל בהשתתפות דורון צברי, גיא רולניק ודן שדור
בימים בהם המציאות הכלכלית משתנה בצורה דרסטית, אין יותר רלוונטי בצפייה ב"מגש הכסף" – סדרה בת 3 פרקים שיצר דורון צברי העוסקת לעומק במבנים הכלכליים והחברתיים בישראל, מדברת בלי להתנצל על הקשר בין הון-שלטון, ומציעה להם תרופות ופתרונות שונים ומהפכניים.
בפרק הראשון, שיוקרן במסגרת של הפסטיבל, גיא רולניק, מייסד עיתון דה-מרקר בוחן למה ישראל מתרחקת מהעולם בכל המדדים ובודק את הריכוזיות במשק .
אך מוקד העניין בפסטיבל הוא לא בהכרח הפרק, אלא הפאנל שיתקיים אחר-כך, בו יוכלו המשתתפים לשאול שאלות בלייב ולקבל מענה מגיא רולניק עצמו, מלווה ביוצר הסדרה, דורון צברי, ובהובלת דן שדור, דוקומנטריסט מעולה והיוצר של הסרט המדובר "קינג ביבי". הפאנל יעסוק אם כך בענייני השעה, המדינה בראי הבחירות האחרונות וקשר הון-שלטון, והוא בהחלט אחד מאירועי השיא של הפסטיבל הזה.

"לכודים ברשת" ופאנל בהשתתפות שוש שלם, יוצרת הסרט ועדי פנחס, יועצת חינוכית
בסרט הזה אין "שמות מפוצצים" אך מדובר בסרט חזק ורלוונטי מאוד לתקופה ולמחשבות על העתיד הטכנולוגי והחברתי העולמי ובכלל.
בסרט מתועדת תופעה מטרידה משהו של מחנות אימונים שמגיעים אליהם (לרוב בכפייה) נערים סיניים שמוגדרים כ"מכורים לרשת". ההתמכרות הזאת מושווית בסרט לא פעם להתמכרות להרואין, והנערים סגורים באותה מסגרת צבאית לכל דבר, לתקופה של כמה חודשים.
מלבד השאלות הרבות שמעלה עצם הסיטואציה הזו, לגבי השימוש באינטרנט ובהשלכות הרבות שלו על כלל החברה, מתמקד הסרט בעיקר ביחסים בין ההורים לילדים, ועולה סוגיית הקושי התקשורתי שנובע מהפערים בין הדורות, ואת הפרספקטיבות השונות מאוד של ההורים ושל הילדים.
זה סרט שבאמת לא כדאי לפספס, ואחרי הסרט תתקיים שיחה עם היוצרת, שתספר עוד על המסע שלה בסין ועל התופעה הזאת, וכן עם מומחית לסוגיות חינוכיות עם דגש על הקשיים של הורים במאה ה-21.
סין בפני עצמה בכותרת בחודשים האחרונים בעקבות משבר הקורונה, מעניין לראות את תפיסת המדינה הזו בהקשרים אחרים (ועדיין רלוונטיים) לתקופה הנוכחית. סרט חובה עם פאנל מרתק.
הסרט באדיבות יס דוקו

"החיים הנסתרים של שייקה אופיר" ומפגש עם ארי דוידוביץ' וקארין אופיר
הסרט הפותח של הפסטיבל הוא הדבר הכי טוב שתוכלו לצפות בו בערב יום העצמאות. שייקה אופיר הוא אדם חד פעמי עם כשרון פנומנלי, ועל אף השנים הרבות שעברו, החומרים שלו ממשיכים לרגש, להצחיק, ולהיות רלוונטיים מתמיד.
הסרט עשוי בצורה שמאדירה את דמותו של שייקה אופיר, אך גם חושפת את האישיות המורכבת שלו, ואת הקושי הרב של ניהול קריירת משחק מצליחה לצד ניהול משפחה.
הסרט עשוי כסרט "גדול מהחיים" ומכניס לתוך חוויה חד פעמית, לתוך שחקן רב-אמן וחד פעמי.
בתום ההקרנה יתקיים פאנל עם יוצר הסרט, ארי דוידוביץ', שייארח גם את בתו של שייקה אופיר, השחקנית קארין אופיר, שתוכל לשפוך אור נוסף על חייו ולתת זווית אישית ומשפחתית.

"שבעת הסלילים של יונה וולך"
דמותה של יונה וולך עברה בשנים האחרונות תחייה מחדש בתרבות העברית. משוררת שנגעה בקצוות רבים – פתחה עולם שלם של מיניות בשירה ובחייה, תיעדה התנסויות באל.אס.די, וכתבה שירים עדינים ומדוייקים שהפכו לנכסי תרבות ישראליים – כמו "אני שוב מתאהב", "אדם צובר זכרונות", "איילה", ועוד.
בפסטיבל יוקרן פרק מתוך סדרת "העברים" שיצר יאיר קידר, שמדברת על דמותה של וולך מתוך שירתה ומתוך כתביה.
אחרי הסרט יתקיים פאנל רחב על שירתה של יונה וולך, בהנחיית הסופר ומבקר הספרות, אוריין מוריס, ובהשתתפות: יאיר קידר, במאי הסרט ויוצר סדרת "העבריים", יעל בדרשי – עורכת הסרט, והמשורר עודד כרמלי שיחשוף כמה מהיצירות המאוחרות של וולך וישפוך אור נוסף על שירתה.
כל זה קורה בשישי בערב, זמן מושלם להתכנסות תרבותית בסלון.

"לא רחוב ולא נעליים" ופאנל בנושא דרום ת"א – אז והיום
סרט מומלץ נוסף שיוקרן בפסטיבל הוא הסרט "לא רחוב ולא נעליים" של היוצר דוד פישר. במוקד הסרט – רחוב נווה שאנן, היום רחוב שמאכלס בעיקר פליטים מאפריקה, ובעבר כונה "רחוב הנעליים".
אך הסרט הוא לא "פוליטי", אלא דווקא פיוטי ורגיש ביותר, ודרך סיפורים אישיים מאוד של תושבי השכונה, החדשים לצד הותיקים, משרטט פישר דיוקן רחוב שבו נדמה שהדומה רב על השונה בין תושבי השכונה לאורך כל שנותיה.
לאחר הצפייה בסרט הזה, שהוא באמת פנינה של אור במציאות הקשה של דרום תל-אביב, יתקיים פאנל מעמיק שישים על המוקד את שכונות דרום העיר וישאל שאלות נוקבות בנוגע למדיניות העירונית לגביהן.
בפאנל ישתתפו מלבד דוד פישר גם חברת העירייה שולה חן, שהיא תושבת נווה שאנן ופעילה חברתית מובילה, ויונתן ברגמן, הבעלים של קפה שפירא בדרום ת"א ותושב שכונת שפירא.

לא רחוב ולא נעליים – במאי : דוד פישר – מתוך צילומים לסרט דוקומנטרי | Street Sh from Paskolim | Motti Benny on Vimeo.

שומרוני בודד ומפגש עם ברק הימן וסופי צדקה
הסרט החותם של הפסטיבל הוא "שומרוני בודד" של הבמאי המוערך ברק היימן (סרטי האחים היימן). במוקד הסרט דמותו של ברוך צדקה, אביה של סופי צדקה ושומרוני אדוק, שבנותיו עוזבות את העדה והוא נדרש להתמודד עם בחירה לא פשוטה בין האמונה לבין המשפחה.
סופי צדקה מתמודדת עם שאלת הזהות והשייכות שלה לעדה גם למול בתה.
הסרט הזה נוגע ברגישות רבה בסיפור מורכב מאוד ונעשה בעדינות וברגישות האופיינית לאחים הימן. את הסרט מלווה פסקול מקורי של אהוד בנאי.
לאחר הסרט יתקיים פאנל עם ברק הימן וסופי צדקה, שיאפשר העמקה נוספת בסיפור ויגלה פרטים נוספים שלא נמצאים בסרט.
מרגש, עדין ומומלץ ביותר!

הפסטיבל, ביוזמתם של יונתן ברגמן ונעם שליט, יתקיים בין התאריכים 28.4-2.5 ויוקרנו בו 13 סרטים, לאחר כל אחד מהם יתקיים מפגש יוצרים ואנשי מפתח בזום, בשילוב עם שאלות מהקהל. הפסטיבל יתקיים בתשלום סמלי שיועבר ליוצרי הסרטים מתוך מטרה להביע תמיכה בתקופה המאתגרת לתרבות בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *