שבעה עשורים – שבעה שירים

היום יפתח שבוע מופלא ממש בבית אבי חי – פסטיבל קיץ המסכם 7 עשורים של מוזיקה ישראלית, מגוונת, עשירה, מרגשת. מוזיקה שמשקפת התפתחות תרבותית, חברתית וגם, סליחה על הפילוספיה, אישית.
זה מדהים בעיני שיש לנו יכולת להתסכל אחורה ולהתרגש מכל כך הרבה דברים טובים שנשארו פה. לכבוד הפסטיבל, בחרו אמנים שונים עשור אחד ושיר אחד שגרמו להם להשראה.

העשור הראשון –שנות החמישים
דורי מנו – תמונה של דליה רביקוביץ'
את השיר "תמונה" כתבה דליה רביקוביץ הנפלאה בשנות החמישים, אבל הוא הוא זכה ללחן רק שנים רבות אחר כך. יהודית רביץ הצליחה למצוא בלחן היפהפה שלה את נימת התום הייחודית והחכמה כל כך של רביקוביץ, ובעיני זה אחד מלחני השירה המוצלחים ביותר שנעשו כאן. אני מצפה בסקרנות לשמוע את הביצוע של רונה קינן לשיר הזה: מהמר על רגע של יופי חד-פעמי

העשור השני- שנות הששים
חגית יאסו – פרחים בקנה של להקת חיל התותחנים
פרחים בקנה בתור תושבת שדרות שבלונים מבעירים את הסביבה שלה, אני מתפללת לימים של 'פרחים בקנה'

העשור השלישי- שנות השבעים
חיים באר – באה מאהבה של יהודית רביץ
באה מאהבה של יהודית רביץ. כמה שהיא יפה. אור על פניה… הם שיעידו הם שיגידו שאין על הזמרת הנפלאה הזו שטוהר ואמת הם מיתרי קולה.

העשור הרביעי- שנות השמונים
 אבי חן – למה לי לקחת ללב של אריק איינשטיין
השיר של אריק שבעיני הוא שיר העשור ( שנות השבעים) הוא למה לי לקחת ללב, מעבר לפתיח הפנומנאלי של הפסנתר ( שמנגן אותו במקור יעקב נגר , ז״ל) יש בשירה של אריק ובחיבור עם שלום חנוך צבע נדיר ויפיפה מלא אופטימיות ונעורים נצחיים, מוסיקלית זו יצירה ממש שמקדימה בעשור את מה שעשה יוני רכטר לשירו של חלפי עטור מצחך, שני השירים האלה הן היצירות הישראליות המושלמות של שנות השבעים והשמונים , טקסטים מופלאים, לחנים מורכבים, מלודיים ומתפתחים ולא במקרה אריק איינשטיין נמצא שם

העשור החמישי- שנות התשעים
ערן צור – overcome של טריקי
השיר שהכי מייצג בשבילי את הניינטיז בחרתי ב overcome של טריקי. וזה בגלל שבשנים האלה התגבר העיסוק באלקטרוניקה ברוק, וטריקי הצליח להתיך את שני הקצוות הסיגנוניים למשהו אחד. בשיר הזה שרה מי שהיתה אישתו באותו הזמן – מרטינה טופליי בירד. עוד אציין שהמוסיקה של טריקי באותן שנים רוויה במתח של המילניום המתקרב, החילוף הגדול של המאה והאלף, שכל הזמן הקרין על שנות התשעים.

העשור השישי- שנות האלפיים
 לאה שבת – את מוכרת לי מפעם של דין דין אביב 
אוהבת את דין דין מכף רגל עד ראש. יוצא לי להופיע איתה הרבה וזה עונג גדול!
את מוכרת לי מפעם-שיר מגניב עם משפט מפתח, קצב טוב שמזיז את הגוף ודין דין עושה מהמילים והמנגינה תבשיל הכי טעים!

העשור השביעי – תור הזהב 
 שי צברי – חסידה צחורה של  נצ'י נצ'
אני מאוד אוהב את חסידה צחורה של נצ'י, בזכות המילים האישיות והנוגעות, הסימפול המבריק של להקת העוד. הביצוע המרגש מחבר כל כך הרבה חיבורים של התרבות וההיסטוריה שלנו.

פסטיבל הקיץ של בית אבי חי יתקיים החל מהיום ועד ה-31.7, בבית אבי חי, ירושלים.  לפרטים ולתכנייה המלאה, היכנסו לאיוונט בפייסבוק או לאתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *