תמונת אשה

תרצה אתר היא אחת המשוררות שאני הכי אוהבת. בכלל… בזמן האחרון יש לי התעוררות בלתי מוסברת לנשים משוררות. יש להן את הדיוק הזה בין האפל, לרומנטיקה, לעצב, לכאב. לחיים עצמם.
היום מתארחות נשים יוצרות ומוכשרות, במופע מחווה לתרצה אתר, במסגרת עונת הספרות של בית אבי חי. לקראת הערב, כל אחת מהן כתבה כמה מילים על הקשר שלה על המילים והשירים של תרצה אתר
שר ניב:
היצירה של תרצה אתר מלווה אותי בחיי ובתהליכי היצירה שלי, כבר שנים רבות. יש לי קשר עמוק ומשמעותי עם שיריה. המילים שלה מהדהדות בי ומעוררות בי רצון להיות, להרגיש, להתבונן ולכתוב.
אני מוקירה לה תודה שניסחה בדרכה הייחודית, את התבוננותה בחיים, בטבע, בעצבות הקיומית הטהורה, וביופי.

רות דנון:
הכתיבה של תרצה היא עבורי נחמה גדולה: היא מצליחה בשירים שלה להביע רגש בצורה מאד זכה – להבחין בו, לתת לו מקום, להביט בו מכל הכיוונים, קצת כמו מדענית. היא יודעת באלכימיה קסומה לקחת רגש ולהפוך אותו למילים. בעיקר את העצבות. היא מדברת עצבות עם המון תתי גוונים- בדידות, חרטה, כמיהה, זרות – ועבורי יש נחמה גדולה בלקרוא שירים שפורמים את הרגש עד לחוטים הדקים ביותר, שנותנים שם לתחושות הקטנות של היומיום. היא עבורי המשוררת שכותבת כמו שהייתי רוצה לכתוב.

מירב הלינגר:
אני מתרגשת במיוחד מהכתיבה של תרצה בכל פעם שאני מציירת תמונה של מילותיה בדמיוני. בעיניי זוהי גדולה של שיר טוב באמת – היכולת לגרום לי לראות, ממש לראות, את מה שהמילים מתארות. ואני חווה זאת עם שיריה של תרצה לעיתים קרובות.
בנוסף, אני אוהבת כל כך את הכנות המזוקקת שבאמצעותה היא מתארת את העולם, ואת היכולת שלה להפוך גם את הפזמונים ה"גדולים" לאינטימיים ואישיים.

רוני בר הדס:
תרצה היא עבורי השראה גדולה. אני לומדת ממנה עוד על איך ליצור בצורה כנה, אמיצה ונשית.

רוני וגנר:
אני בן אדם שמוזיקה תמיד תופסת אותו הרבה לפני טקסט, ותרצה אתר לימדה אותי להקשיב למילים. מלחינים מדהימים ליהטטו עם שיריה מספיק כדי להשאיר אותי רק בהיכרות מוזיקלית איתה. מתישהו כשהתבגרתי מספיק כדי לשקוע במוזיקה ולהבין את המילים הקשבתי שוב ל"אהבה יומיומית". חוויית הגילוי המחודש של השיר הזה השאירה אותי מהופנטת מהעוצמה והעומק שאותיות ועיצורים יכולים להכיל. תמיד מרגיש לי שהיא תופרת רגשות דקים בחוט דק עם מחט דקה. הכל יומיומי ופשוט ועוצר נשימה.


 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *